Bir Hacker'a bakarım Bir de attığı index'e
Evet arkadaşlar blog yazmayı bırakmıştım. Ama sonra biraz taşlamalı olsun birazda eleştiri olsun diye yazı yazmaya karar verdim. Bu yazı birazcık Türk hack camiasını ilgilendiriyor. Bu yazıdan sonra hak verende küfür edende ddos atıp siteyi kapatmaya çalışanda çok olacak. Ama önemli değil sadece fikirlerimiz tartışsın. Yeni bir kapı açalım ufkumuz gelişsin diye anlatmaya başlıyorum. Bu makale de teknik bir yazı bekleyen varsa şimdiden okumayı bırakabilir. Diğer makalelere geçebilir..:)

Türk hack camiası sizce de bir balon gibi şişmiyor mu? 2-3 yöntem bilen ben beyaz şapkalı hackerim, siber güvenlik araştırmacısıyım, uzmanıyım diye geziyor websitelerinde kopyala yapıştır yöntemleri anlatıyor. Eski Türk hackerların kemiklerini sızlatıyorlar. Tabiri Caizse cefasını onlar çekti sefasını bunlar sürüyor. Yani şöyle ülkemizde 2-3 teknik yöntem bilip mühendislik okuyan herkes bu işle uğraşmaya başlıyor. Demek istediğim olay uğraşmasın değil tam aksine uğraşsın çok çalışsın yeni yöntemler geliştirsin kendi yöntemleri olsun. Hackerlıkta bu değil mi? 2-3 yöntem bilip ortada hackerim diye gezinmesin. Zaten böyle olanları piyasa biliyor. Örneğin C.nalbant kim milyoner olmak ister lameri. Televizyona çıkıp kestaneden hacklerini anlatıp milleti kandırdı tabi insanlar işi bilmediği için herkes arkasından gitti. Olaydan kısa süre sonra websitelerini hacklediler. Gereken mesajı verdiler haketti de .) Aslında ülkede olaylar böyle işliyor. Malum bir grup var isim ve prim vermeyecem siz okuyunca anlayacaksınız; israil hava savunması demirkubbeyi hackledik,pentagon bizden korkuyor-twitter'ın fetocu adminleri hesaplarımızı kapatıyor-Domainde anonymous  geçti diye anonymous'i hackledik gibi saçma sapan bir hayal dünyasında yaşıyorlar. . 15 Temmuzda bunların sözcüsü bişeyler olduğunu falan anlamış bence bunlar da ki kafa mahalle torbacılarında yok..:) Örnek olarak bunları verdim ama bunlar gibi yüzlerce var. Şimdi gelelim Siber Güvenlik Firmalarına. Konferanslara gittiyseniz görmüşsünüzdür. Firma yetkilileri çıkıyor konuşmaya başlıyor. Sadece gittiğim biir konferanstan bahsedecem. Adam koca Siber güvenlik firması yöneticisi  konuşması aynen şu şekilde: "Günümüzde herkes her uygulamayı kullanıyor. Hepimizin telefonuna yüklediği uygulamalara bakmıyor. Uygulamaları yüklerken dikkatli olmalıyız. Bizim verilerimizi paylaşmamalıyız falan filan" sence de siber güvenlik bu mu? Adamlar senin işlemcinde virüs çalıştırıyor sen hala her uygulamayı yüklemeyin diye konuşma yapıyorsun. Yönetici böyle olan siber güvenlik firmalarının insan kaynaklarına da gelelim. İK'ya koydukları eleman 2-3 teknik yöntem sorup mühendislik mezunu olup bir de dil biliyorsa tamam diyor. Yani gelen cahil kabul eden cahil..:)(Hepsi için demiyorum ama genel olarak böyle işliyor).
Şimdi ise sorunun nereden kaynaklandığına gelelim.  Sorun bence herkesi siber güvenlik alanına yönlendirme çabalarından kaynaklanıyor. Anlamadıkları nokta kimseyi zorla siber güvenlikçi yada hacker yapamazsınız. Bu işi gerçekten seven merak eden insanlar yapar bence anlamadığınız konu burası. Bu yazımda kesinlikle bu işi gerçekten severek yapanlara Bu iş için gecelerini harcayanlara ve bu işten gerçekten anlayan insanlara laf etmiyorum sadece kendimce gördüğüm sıkıntıyı yazıyorum.
Olumlu ya da olumsuz fikirlerinizi yoruma belirtebilirsiniz. Sonuçta bu yazı yeni bir kapı açmak, ufkumuzu geliştirmek ve bazılarının da zoruna gitmesi için yazılmıştır...:)

Yorumlar

  1. Dilinize Sağlık olayı çok güzel özetlemişsiniz ama Hocam bu çok ağır olmamış mı :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Verilmek istenen Mesaj gereken yere gittiyse sıkıntı yok kardeşim :D

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bazı JavaScript Kütüphaneleri Ve Zafiyetleri

NASA Reflected XSS Write Up

Herşey Bir Tırnakla Başladı